Z wizytą w Sierpcu

W przededniu Święta Niepodległości, czyli 10 listopada 2022r. klasy 4-8 wraz z opiekunami wyruszyli przed południem do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.  W godzinach porannych pogoda nie zachęcała do zwiedzania. Wszyscy zaopatrzyli się w parasole. Po dotarciu do celu naszej podróży przywitało nas słoneczko, które zaczęło coraz mocniej grzać.

    Celem  naszej wycieczki było: poznanie budownictwa, tradycji, obyczajów mazowieckiej wsi z przełomu XIX i XX wieku, udział w zajęciach warsztatowych/kształtowanie wyobraźni/ oraz  utrwalanie zdobytej wiedzy poprzez spotkanie z żywą historią.

   Na początku wszyscy uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Następnie wizyta w skansenie rozpoczęła się od przejścia z przewodnikiem po ekspozycjach, gdzie uczestnicy zwiedzili dworek, kaplicę, powozownię, kuźnię oraz weszli do wnętrz zabytkowych chat. Mieli okazję zobaczyć jak żyli i pracowali mieszkańcy mazowieckiej wsi na przełomie wieków. Obejrzeli również zabytkowe rzeźby pochodzące z tego okresu. Podczas wędrówki wzdłuż zagród zaciekawił wszystkich budynek szkoły. Uczniowie obejrzeli meble, które służyły ówczesnym dzieciom. Dowiedzieli się także kiedy mogli chodzić do szkoły, ile trwała edukacja oraz jaka panowała wtedy dyscyplina. Ten ostatni punkt wzbudził duże zainteresowanie wśród najmłodszych. Nie dowierzali słowom pani przewodnik, toteż zadawali wiele pytań. Celem  wyprawy były także zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie mogli się popisać swoją kreatywnością wykonując lalkę. Na początku lekcji pan prowadzący zapoznał wszystkich z przygotowaną prezentacją na temat życia rodzin w dawnej Polsce. Pokazał również strój małych dzieci, podręcznik do nauki-pierwszy Elementarz Mariana Falskiego do nauki pisania i czytania z 1910 roku oraz piórnik.

  Nasze spotkanie na Mazowieckim Szlaku Tradycji to prawdziwa podróż do przeszłości. Zaskakujące odkrycia, spotkanie z rodzimą kulturą,  obrzędowością wsi mazowieckiej XIX i XX wieku pozostaną na długo w pamięci wycieczkowiczów. Po zakończonym pobycie w skansenie wszyscy zadowoleni i ze śpiewem na ustach wyruszyli w drogę powrotną. Większość uczestników wycieczki chciałaby tu powrócić jeszcze nie raz. Ale czy tak będzie?

Wszystkim, którzy chcą w sposób ciekawy i aktywny spędzić czas wolny polecamy pobyt na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!!!