Uroczystości uhonorowania generałów poległych nad Bzurą

22 września 2019 roku w Warszawie w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyły się uroczystości uhonorowania poległych nad Bzurą generałów: Stanisława  Grzmot Skotnickiego, Franciszka Seweryna Włada i Mikołaja Bołtucia. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada oraz Szkoły Podstawowej im. gen.  Stanisława Grzmota Skotnickiego. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, której patronem jest również gen. bryg. Franciszek Seweryn Wład.

    Uroczystości zorganizowane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z przypadającą w tym roku 80 rocznicą Bitwy nad Bzurą. W uroczystościach udział wzięli, weterani walk o niepodległość Polski, przedstawiciele organizacji kombatanckich, rodziny poległych generałów, przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji, których patronami są generałowie.

    Bitwa nad Bzurą  była największą bitwą stoczona przez Wojsko Polskie w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Bitwa trwała od 9 września 1939 roku do 22 września 1939 roku a toczyły ją dwie polskie armie – Armia Poznań pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby i Armia Pomorze dowodzona przez gen. Władysława Bortnowskiego. Przeciwnikiem armii polskich była 8 i 10 Armia Niemiecka.

   W pierwszej fazie bitwy wojska polskie odnosiły znaczne sukcesy zdobywając m.in. Łęczycę, Piątek, Uniejów, Walewice. Polacy rozbili m.in. niemiecką 30 i 17 dywizję piechoty. Pomimo bohaterskich walk żołnierzom polskim nie udało się odnieść zwycięstwa. Na teren walk  Niemcy ściągali coraz to nowe jednostki, już po kilku dniach wojska niemieckie przeszły do natarcia, stopniowo okrążając i rozbijając polskie jednostki. Tylko niewielkim oddziałom dwóch polskich armii udało się wyrwać z niemieckiego okrążenia i przebić się do Warszawy i Modlina.

   17 września 1939 roku ostatni rozkaz do żołnierzy wydał gen. bryg. Franciszek Seweryn Wład dowódca 14. Dywizji Piechoty –patron Szkoły Podstawowej w Kamionie. Generał nakazał dowódcom pułków przebijać się z wojskiem przez Puszczę Kampinoską do Warszawy. Dzień później w czasie kierowania przeprawą przez Bzurę, Generał został ciężko ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Zmarł tego samego dnia w gajówce Januszew k. Kamionu, pochowany w Iłowie, potem ciało ekshumowano w 1940 roku i złożono w grobie na Powązkach.

   Ogółem w Bitwie nad Bzurą we Wrześniu 1939 roku poległo ok. 15 tys. żołnierzy polskich, 50 tys. zostało rannych, 170 tys. żołnierzy dostało się do niewoli.

 

     Po mszy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia złożenia wieńców na grobach trzech generałów. Wśród osób składających wieńce była również delegacja w skład której wchodzili uczniowie naszej szkoły z dyrektor Panią Marzeną Cichy. Delegacja spotkała się z członkiem rodziny naszego patrona, Panią Krystyną Skuzą Wład, wdową po synu generała Włada.

 

   W skład pocztu sztandarowego weszli uczniowie: Natalia Janiak, Klaudia Oporska, Karolina Kacprzak, Roksana Wiśniewska i chorąży sztandaru Karol Kołecki. Dla uczniów naszej szkoły była to  niezapomniana ze względu na oprawę i treść uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia Września 1939 roku.

 

NOSIMY  Z  DUMĄ  I  HONOREM  SZTANDAR  NASZEJ  SZKOŁY !