19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w tej akcji. Własnoręcznie wykonali z żółtego papieru kwiaty, które później przypięli sobie do ubrań, aby okazać w ten sposób szacunek i pamięć ofiarom powstania oraz wykonali przy pomocy nauczycielki klas I-III gazetkę, którą umieszczono na dolnym korytarzu. Uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych według scenariuszy i w oparciu o materiały dydaktyczne (filmy, słuchowiska, zdjęcia) udostępnione przez organizatorów akcji.
Akcja Żonkile na pewno stanie się w przyszłości stałym elementem wychowania patriotycznego w naszej szkole.