Spotkania z historią – śladami sochaczewskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej

     8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa w Europie. W związku z tą rocznicą uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej naszej szkoły uczestniczyli w pikniku fortecznym ph. „Spotkania z historią – śladami sochaczewskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej” zorganizowanym przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza. Celem pikniku fortecznego było zapoznanie uczniów z historią fortyfikacji niemieckich z okresu II wojny światowej, które były budowane przez mieszkańców ziemi sochaczewskiej zmuszanych przez okupanta do niewolniczej pracy.

     Trasa spotkania z historią rozpoczęła się od Pałacu w parku im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego. Następnymi punktami zwiedzania były:

  • schrony przy ulicach Długiej i Partyzantów,
  • zapalenie zniczy na cmentarzu wojennym w Trojanowie, gdzie pochowanych jest około czterech tysięcy żołnierzy i cywilów poległych w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku,
  • zrewitalizowany schron przy ulicy Kątowej, w którym znajduje się m.in. kolekcja zdjęć z okresu budowy linii umocnień, dokumenty, mapy i eksponaty,
  • fragment rowu przeciwczołgowego,
  • dwa zrewitalizowane schrony przy ulicy Lubiejewskiej.

     Po zwiedzeniu schronów rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej ze Stowarzyszenia Pasjonaci Historii Warszawy 1939 – 1945 zademonstrowali pokaz strzelania z broni hukowej, która była repliką broni znajdującej się w schronach. Na zakończenie tej pięknej lekcji historii organizatorzy poczęstowali uczniów żołnierską grochówką i pieczonymi przy ognisku kiełbaskami.