Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Akcja Biura „Niepodległa” #mojaflaga
Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków do udziału w akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
#3MajFlagę razem z nami! – Challenge Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej
Z okazji Dnia Flagi oraz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki już przygotowała akcję #3MajFlagę razem z nami! Inicjatywa będzie realizowana w formule znanej z ubiegłego roku. Wystarczy zrobić zdjęcie z biało-czerwoną flagą, udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #3MajFlagę razem z nami!, a następnie zaprosić trzy osoby lub instytucje do udziału w wydarzeniu. Akcja trwa do 3 maja (do końca dnia).
Konkurs plastyczny „Dobry Obywatel” Instytutu Badań Edukacyjnych
Zachęcamy dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III do udziału w konkursie „Dobry Obywatel”. Przedsięwzięcie organizuje Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Centrum GovTech. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy plastycznej przedstawiającej tytułowego „Dobrego Obywatela”. Technika wykonania jest dowolna. Termin nadsyłania prac mija 30 maja.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie IBE.
Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. W miniprzewodniku „Biało-Czerwona” zostały przedstawione informacje i ciekawostki dotyczące eksponowania barw narodowych. Publikacja przypomina m.in. o najważniejszych różnicach między flagą a barwami narodowymi. Wskazuje również, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.
Przewodnik można znaleźć na stronie MSWiA.
Wokół symboli i barw narodowych – materiały edukacyjny Biura Programu „Niepodległa”
Biuro Programu „Niepodległa” opracowało specjalne plansze edukacyjne poświęcone polskim symbolom narodowym, fladze czy hymnowi narodowemu. W materiałach można znaleźć informację m.in. na temat tego, jak dbać o polskie symbole narodowe, czy należy prasować flagę oraz jak się zachować podczas odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego.
Materiały można pobrać ze strony „Niepodległej”.