Wycieczka do Wiączemina

Wycieczka do Wiączemina

             W dniach 5 i 6 października uczniowie klas 0-III uczestniczyli w wycieczce do Wiączemina. Wiączemin Polski to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w nadwiślańskiej gminie Słubice. Znajduje się tam Skansen Osadnictwa Olenderskiego (Nadwiślańskiego), oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Skansen otwarto 14 października 2018r. Położony jest 700 m od Wisły, pośród pól, łąk i lasów lęgowych, na Nadwiślańskim Obszarze Krajobrazu Chronionego graniczącym z obszarem Natura 2000. Osadnictwo olenderskie na Mazowszu związane jest przede wszystkim z Wisłą. To w jej sąsiedztwie osadzano przybyszów z Holandii i później z Niemiec. Nowi mieszkańcy osiedlali się w miejscach, gdzie ludność polska nie potrafiła poradzić sobie z podmokłym lub zalewanym przez rzekę terenem. Obeznani z żywiołem wody Olendrzy byli w stanie nie tylko żyć, ale i rozwinąć swoją gospodarkę na tych niegościnnych gruntach.
            Teren skansenu jest niewielki – jest tu parę chałup, cmentarz, szkoła, kościół. Zwiedzanie odbywało się tylko opieką przewodnika od którego to, dowiedzieliśmy się masy ciekawostek o dawnym życiu, organizacji dnia pracy i odpoczynku.
             Olendrzy trudnili się uprawą zbóż, wikliny, ziemniaków i buraków cukrowych. Hodowali trzodę chlewną i bydło. To, co ich wyróżniało, to produkcja cenionych holenderskich serów i sadownictwo. Nieznane szerzej odmiany jabłek, gruszek czy śliwek suszyli w specjalnie skonstruowanych budynkach zwanych „darami” i transportowali, w podłużnych beczkach, drogą wodną, m.in. do Warszawy. Do tej pory widoczne są w krajobrazie sztucznie nasadzone na miedzy wierzby. Po ich ogłowieniu z gałęzi pleciono płoty, którymi grodzono pola, łąki i gospodarstwa.
             Po skończonym zwiedzaniu skansenu dzieci uczestniczyły w warsztatach, z gałganków, kolorowych resztek wełny i patyków wyczarowały śliczne lalki. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wycieczki !